Przedszkole – Wyposażenie sal

0
Liczenie
0
Pisanie
0
Czytanie
0
Manualne

Pomoce Montessori

Pomoce edukacyjne inspirowane dydaktyką pracy Marii Montessori. Obejmują takie zagadnienia jak: praktyczne ćwiczenia dnia codziennego, edukacja językowa, edukacja matematyczna, edukacja przyrodnicza.

IMG_2301

Pomoce do praktycznych ćwiczeń dnia codziennego

Ramki do zapinania, serwetki do składania, zestaw do przelewania wody, zestaw do czyszczenia metali, stanowisko do mycia rąk, przedmioty do pielęgnacji kwiatów, małe miotełki, ściereczki, odpowiadają one naturalnemu pędowi dziecka. Pozwalają na koordynację ruchów oraz doskonalenie ich po przez powtarzanie ćwiczeń. Chodzi tutaj głównie o to by wykształcić u dziecka harmonijne ruchy i wyuczyć konkretnych umiejętności, które będą potrzebne w codziennym życiu. Na początku powtarzanie czynności nie ma ustalonego celu, dziecko ma się tym bawić. Może kilka krotnie przelewać wodę z jednego dzbanuszka do drugiego. Blok pomocy pomaga dzieciom w poznawaniu otaczającego go świata. Jednocześnie uczy moralności, właściwego zachowania jak i kształtuje osobowość dziecka. Wszystko to dzieje się dzięki możliwości poznania wszystkimi zmysłami.

Pomoce do edukacji matematycznej

Czerwono-niebieskie beleczki, cyfry szorstkie i gładkie, wrzecionka do przeliczenia, kolorowe perły, złoty materiał, czerwone kółeczka, liczydła, inaczej nazywają się ,,zmaterializowaną abstrakcją”. Tak naprawdę część pomocy należy jednocześnie do kształcenia zmysłów jak i do zrozumienia matematyki. Pośrednio przygotowują one umysł dziecka do myślenia matematycznego. M. Montessori napisała, że zainteresowanie matematyką pojawia się dość wcześnie, ten czas możemy poznać po tym jak dziecko zaczyna samodzielnie porządkować czy liczyć. Dzieci mają możliwość zdobywania również doświadczeń z geometrycznymi kształtami i figurami. Dzięki złotemu materiałowi dziecko potrafi zrozumieć porządek systemu dziesiętnego. Zdobyte umiejętności na pewno przydadzą się w późniejszym życiu a jednocześnie ułatwią funkcjonowanie w społeczeństwie.

IMG_2297
IMG_2308

Pomoce do edukacji językowej

Metalowe ramki z wkładami, litery szorstkie, ruchomy alfabet, przedmioty z podpisami, małe książeczki, ruloniki z poleceniami, symbole językowe, dwuznaki, zmiękczenia itd. Służą przede wszystkim do nauki pisania i czytania. M. Montessori uważała, że wrażliwość na pisanie i czytanie pojawia się miedzy trzecim a szóstym rokiem życia dziecka. Właśnie w tym wieku dzieci są wrażliwe na odczucia zmysłowe. Do postrzegania znaków pisemnych przygotowują ćwiczenia zmysłowe, metodyczne kształcenie myślenia i powstające skojarzenia w psychice. Bardzo ważne są te codzienne rozmowy, ponieważ uczą wyrażania myśli z drugiej strony daje to możliwość lepszego poznania wychowanków.

Pomoce do wychowania kosmicznego

Globusy, puzzle części świata, kontynentów, komoda biologiczna, są dostępne tak naprawdę dla dzieci w każdym wieku. Pomimo tego, że szczególne uwrażliwienie na poznawanie relacji we wszechświecie przypada na 7–12 rok życia, idea wychowania kosmicznego odnajduje swoje miejsce również w przedszkolu. W sali przedszkolnej wyodrębnione jest miejsce gdzie znajdują się materiały montessoriańskie, ale również wszystko to, co nauczycielom i dzieciom udało się zebrać podczas wycieczek czy spacerów np. kamienie, ziemia, kwiaty, liście, szyszki oraz symbole danej pory roku. Codzienny kontakt z przyrodą ożywioną i nieożywioną, pielęgnacja kwiatów, opieka nad zwierzętami stają się okazją do kontemplacji nad nimi. Dzieci uczą się szacunku do swoich zbiorów, zwierząt, wiedzą jak się nimi opiekować.

IMG_2311

Poniżej nasze wybrane pomoce Montessori

Want to Hear From Us?